ITOC 2012 – italský turnaj šampiónů pro obří akrobatické modely.
Tento prestižní závod, který se snaží být jakousi protiváhou německého German Acro Masters, se konal již po třetí. Pozvání na něj přijalo 22 pilotů, nakonec se zúčastnilo a na poloostrov Argentario přijelo 17 pilotů z osmi zemí. České barvy hájili dva piloti Marek Plichta a Jakub Nečesánek. Po cestě dlouhé zhruba 1500 km jsme byli v pátek ráno 25. května na místě. Před bránou do areálu Argentario polo clubu již čekala dodávka Bruckmannových na otevření vstupu do areálu. Pořadatel se dostavil kolem osmé hodiny ranní a otevřel nám. Ihned po sestavení modelů se začala tvořit fronta na tréninkové lety. Postupně přijížděli ostatní účastníci a tak se fronta protáhla, trénink skončil v pátek večer. Po té následoval brífink, kde se vylosovala startovní čísla a vysvětlení systému bodování problematických obratů a vůbec byla probrána organizace závodu.
Vlastní závod začal v sobotu v 8 hodin ráno dvěma kalibračními lety. Zajímavostí, kterou pořadatel připravil, bylo technické provedení systému bodování. Bodovalo 5 bodovačů s pomocníky. Každý pomocník měl k zápisu bodů v ruce Ipad který byl opatřen speciálním bodovacím programem. Ipady komunikovaly bezdrátově se serverem, na kterém obsluha sledovala, zda je daný obrat obodován a vše je v pořádku. Po skončení letu dostal každý pilot výsledky vytištěné na papíře. Každý měl tak přehled jak letěl a co je třeba zlepšit.
V kvalifikaci do semifinále se letěla italská povinná sestava a aeromuzikál. Po sečtení výsledků postoupilo prvních 10 pilotů přímo do semifinále a ostatních 7 si to rozdalo o zbylá 3 místa. Naši borci byli po kvalifikačním kole na 14. ( Marek Plichta ) a 17. místě ( Jakub Nečesánek). Jakub měl navíc v aeromuzikálu nouzové přistání díky zastavení motoru. Protože však přeletěl bezpečnostní linii dostal celkovou nulu za aeromuzikálový let. Navíc při nouzovém přistání rozbil svůj model. Naproti tomu Markovi Plichtovi se v rozlétávání o postup do semifinále docela dařilo, letěla se opět povinná, tu v konkurenci 7 pilotů vyhrál, a pak ještě jedno kolo aeromuzikálu. Celkově to dalo na třetí místo v rozlétávání a tak postoupil do semifinále. To bylo zahájeno ještě v sobotu v podvečer a to jedním kolem aeromuzikálu. V sobotu všechna kola, jak povinnou, tak aeromuzikál, vyhrával Gernot Bruckmann z Rakouska, létající s dvěma modely Extra-330SC z produkce české firmy Krill model. Je zajímavostí, že pro přesnou byla Extra osazena čtyřválcovým motorem DA-200, naproti tomu aeromuzikálová verze téhož modelu měla dvouválcový DA-170. Dobře létal i domácí Filippo Materazzi s modelem SU-29 (Krill model) a také Martin Brandmüller z Rakouska s Extrou od Krill model, kterou měl osazenou motorem ZDZ-180. V aeromuzikálu nás velmi zaujal Wolfgang Krahofer z Rakouska létající s celodřevěnou Extrou od firmy Extreme Flight s motorem ZDZ 180, měl také dvě. V sobotu večer po skončení létání proběhla večeře na lodi v nedalekém přístavu. Tam pořadatel rozdal dvě verze tajné sestavy, první pro semifinále a druhou pro finále.
V neděli ráno, tak Marek Plichta, jako 13 v průběžném pořadí (létalo se od třináctého k prvnímu), zahájil první let první tajné sestavy. Obecně lze říci, že všechny, na ITOC létané sestavy, byly velmi náročné, plné kombinací normálních a kopaných výkrutů, jež byly zaintegrovány do různých trojúhelníků až osmiúhelníků. Více informací lze získat na www.itoc.it . Po odlétání tohoto kola tajné sestavy, se započtením posledního sobotního aeromuzikálu, postoupilo prvních pět pilotů do finále a zbylých osm si to rozdalo o zbylá dvě finálová místa. Zkrátka řečeno i ten kdo nepostoupil do finále, letěl za určitých okolností, v závodě osmkrát. Po rozlétávání se nic nezměnilo a tak Marek zůstal na 13. místě.
Do finále postoupili pánové Balzer (A), Brandmüller (A), Bruckmann (A), Detry (F), Hermanke (A), Krahofer (A) a Matterazi (I). Letěl se dvakrát aeromuzikál a jednou druhá tajná sestava. Smůlu měl tentokrát Gernot Bruckmann, v jeho Extře pro tajnou sestavu, odešla obě!!! serva na jednom křidélku po prvním obratu v tajné sestavě. S modelem přistál bez úhony, avšak minimální bodový zisk za tento let jej „sesadil“ na 7. místo. To otevřelo dveře k vítězství nenápadně, avšak velmi dobře létajícímu Alexanderovi Balzerovi, který zvítězil, na druhém místě, jen těsně za ním skončil Wolfgang Krahofer a třetí byl Martin Brandmüller, všichni z Rakouska. Bramborou medaili, čtvrté místo, bral domácí Filippo Materazzi. K vyhlášení výsledků došlo po sedmé večer, pořadatel zajistil nejen poháry, diplomy ale i finanční odměny pro první tři soutěžící. Vítěz dostal 1000, druhý 700 a třetí 500 Eur.
Nás pak už jen čekala dlouhá cesta domů, tu jsme si užili debatou, co všechno musíme udělat, aby to příště bylo lepší. Rozhodně inspirace bylo dost. Domů jsme dorazili v pondělí odpoledne.